İstanbul’da "Uluslararası Ayrımcılık Konferansı" düzenlendi

İstanbul’da "Uluslararası Ayrımcılık Konferansı" düzenlendi

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD) ve Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) ortaklığında 26-27 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da “Uluslararası Ayrımcılık Konferansı: Irk, Etnik Köken, Din veya İnanç Ayrımcılığı Temelinde” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Irk, etnik köken, din veya inanç eksenli ayrımcılığın kaynakları, nedenleri, güncel örüntüleri, yerel ve uluslararası hak arama mekanizmalarının konuşulduğu konferansta akademisyenler, ayrımcılık alanında çalışan yerel ve uluslararası sivil toplum örgütü temsilcileri, hukukçular, gazeteciler ve çeşitli hak arama mekanizmalarının temsilcileri konuşmacı olarak katıldı. Konferansta “Irkçılık ve Ayrımcılığın Güncel Biçimleri”, “Risk Altındaki Grupların Ayrımcılık Deneyimleri”, “Ayrımcılık ve Hukuk”, “Medyada Ayrımcılık”, “Baskın Kimlikler, Gelenekler, Kutuplaşma ve Ayrımcılık”, “Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadelede Problemler”, “Türkiye’de Din ve İnanç Ayrımcılığı”, “Ayrımcılıkla Mücadelede Ulusal/Uluslararası Mekanizmalar” ve “Türkiye Anayasa Mahkemesi” başlıklı konular tartışıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Osman Doğru, uluslararası sözleşmelerin ayrımcılığı yasakladığını vurgulayarak, ayrımcılığı hukuki yollara götürmek gerektiğini vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Devletin yükümlülükleri, kendi egemenliğindeki kişileri ayrımcılığa tabi tutmamak, üçüncü kişi tarafından gelen ayrımcılığı önlemek ve ayrımcılık şikayetini etkin takip etmek”.

Doğru’nun konuşmasının ardından moderatörlüğünü yaptığı panelde sırasıyla Dr. Doğuş Şimşek, Anastasia Crickley, Prof. Dr. Melek Göregenli ve Prof. Dr. Baskın Oran konuşma yaptı. Doğuş Şimşek, “Göç ve Irk Temelli Ayrımcılık” başlıklı konuşmasında ırk kavramının tarihsel süreç içinde değişen tanımlarından bahsettikten sonra Türkiye’de göçmenlerin ve mültecilerin bu konudaki deneyimlerini aktardı.

Anastasia Crickley ise BM Irkçılığın ve Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin çalışmaları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Melek Göregenli de “Sistemin Meşrulaştırılmasının Aracısı Olarak Ayrımcılık” başlıklı konuşmasında çoklu kimlikler ve gruplararası ilişkiler ve ayrımcılık konularını sosyal psikoloji perspektifinden anlattı.

“Türkiye’de Ayrımcılık: Devletin Ulusal ve Uluslararası Yükümlülükleri” başlıklı konuşmasında Baskın Oran, Türkiye’nin iç hukukunda yaşanan ayrımcılık örneklerinden bahsetti.

Konferansın ilk günündeki diğer panellerde risk altındaki grupların ayrımcılık deneyimleri, ayrımcılık ve hukuk, ve medyada ayrımcılık konuları konuşuldu. Konferansın ikinci günündeki ilk panel, Dr. Barış Ünlü, Prof. Dr. Cem Terzi, Doç. Dr. Aslı Kayhan ve Doç. Dr. Emre Erdoğan’ın baskın kimlikler, gelenekler, kutuplaşma ve ayrımcılık konulu sunumları ile başladı. İkinci gün gerçekleşen diğer panellerde ise ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede problemler, Türkiye’de din ve inanç temelli ayrımcılık, ayrımcılıkla mücadelede ulusal ve uluslararası mekanizmalar konuları tartışıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.