Monte Sole Barış Okulu Vakfı, beraberce Derneği ev sahipliğinde İstanbul’daydı

Monte Sole Barış Okulu Vakfı, beraberce Derneği ev sahipliğinde İstanbul’daydı

beraberce Derneği, İtalya’daki Monte Sole Barış Okulu Vakfı koordinatörlerinden Elena Monicelli ve Stefano Merzi’yle İstanbul’da buluştu. 17-18 Aralık tarihlerinde beraberce Derneği ofisinde dernek çalışanları ve gönüllülerinin katılımıyla hafıza mekânları üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirildi. beraberce Derneği, 19 Aralık’ta ise “Keşke O Kadar Basit Olsa: Monte Sole Barış Okulu Vakfı’nın Tarihe ve Hafızaya Pedagojik Yaklaşımı” panelini düzenledi.

beraberce Derneği, 19 Aralık 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da, Beyoğlu’nda bulunan Aynalı Geçit’te Monte Sole Barış Okulu Vakfı’dan Elena Monicelli ve Stefano Merzi’nin katılımıyla bir panel gerçekleştirdi. beraberce Derneği direktörü Ayşe Öktem’in moderatörlüğünde “Keşke O Kadar Basit Olsa: Monte Sole Barış Okulu Vakfı’nın Tarihe ve Hafızaya Pedagojik Yaklaşımı” başlığıyla gerçekleşen panele sivil toplum kurumlarının yoğun ilgisi vardı.

Panelin konuşmacıları Elena Monicelli ve Stefano Merzi şunları vurguladı:

“MONTE SOLE, SİVİL KATLİAMLARIN YAŞANDIĞI BİR YER”

Elena Monicelli: Eğer geçmişten somut bir şeyleri taşımayı başaramazsak “Bir Daha Asla!” söylemi içi boş bir ifadeye dönüşüyor. Ve daha farklı bir “bugün”, daha farklı bir “gelecek” inşa etmemiz mümkün olmuyor. Bizim için altını çizmenin önemli olduğu bir diğer şey ise analojilerin eşitlikler, denklikler olmadığı. Çünkü sık sık karşılaştığımız bir savunma mekanizması şu: İnsanlar, geçmişten somut örnekler taşıyarak şöyle diyorlar: “Ama artık öyle değil!” Elbette öyle değil, elbette geçmiş ve bugün öyle değil. Ama buradan anlamamız gereken, bu analojilerin bir denklik olmadığı.

Monte Sole, sivil katliamın yaşandığı bir yer. Naziler tarafından İtalyan direnişçilerin ve sivillerin katledildiği bir alan ve ne yazık ki Monte Sole’den sonra da sivil katliamların yaşandığını gördük. Bunlar elbette, birbirinden farklı katliamlar. Ama bu yaşananların benzer yanları, katliamlara dahil olan insanların, dahil olan grupların çalışma mekanizmaları.

Büyük filozof Todorov’un sözleriyle devam edeyim. Bulgaristan’da doğmuş bu felsefeci ne yazık ki aramızdan çok erken ayrıldı. Şöyle diyor: “Eğer geçmişin geri gelmesini istemiyorsanız, geçmişi yüzeysel olarak hatırlatmak yeterli değildir.”

Todorov’un dediği gibi, geçmişin hatırlatılması belki de bugünü ve geleceği kurtarmak için yeterli değil. Çünkü sloganlar ve tekrar eden klişe sözcükler bugünü ve geleceği kurtarmaya hiçbir zaman yeterli olmuyorlar. Hafızanın, barış ve demokratik eğitim için kullanılması, nelerin gerekli olduğuna dair bir liste hayli uzun olacaktır.

“YAPABİLECEĞİMİZ TEK ŞEY, KENDİ SAHİP OLDUĞUMUZ ÖNYARGILARIN FARKINA VARMAK”

Stefano Merzı: Biz Monte Sole Barış Okulu Vakfı’nda propaganda ve reklam üzerine atölyeler yapıyoruz. Okullarla da çalışmalar yapıyoruz. Özellikle yaptığımız atölyelerde geçmişten gelen propagandalarla bugün üretilen propagandaları yan yana koyduğumuzda katılımcılar hangisinin geçmişten, hangisinin gönümüzden olduğunu anlamakta zaman zaman zorlanıyorlar. Bunun sebebi eğitimsizlik ya da bilgisizlik değil. Bunun sebebi benzer imgelerin geçmişte de gönümüzde de İtalya’da kullanılıyor olması.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.