Ferhat Kentel: Aslında kimlik diye bir şey yok

Ferhat Kentel: Aslında kimlik diye bir şey yok

Beraberce Derneği’nin düzenlediği Biz Bize Sohbetler’in Nisan ayı konuğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ferhat Kentel, geçen ay tamamlayamadığı sunumu nedeniyle Mayıs ayının da konuğu oldu.

Araştırmacı-yazar Cafer Solgun’un modere ettiği Nisan söyleşisinde, Prof. Ferhat Kentel, otoriter rejimlerin egemenliklerini sürdürmek adına “makbul vatandaş” inşa etmeye büyük önem verdikleri üzerinde durmuş, bu dayatmanın büyük ölçüde çöktüğünü ifade etmişti.

“Makbul vatandaş” dayatması üzerinde bina edilen milliyetçiliğin çökmesi ile ortaya çıkan yeni durumun özellik ve özgünlüklerinin neler olduğu sorusuyla başlayan 12 Mayıs Cumartesi günkü söyleşide, Cafer Solgun, milliyetçiliğin halen dünya ölçüsünde siyaset yapmanın en önemli argümanlarından biri olduğunu hatırlattı.

Küreselleşme şartlarında milliyetçiliğin yeni biçimler kazandığını belirten Ferhat Kentel, ilk ortaya çıktığı dönemde “toprak” ve “kendi pazarını oluşturmak/hakim olmak” esası üzerinde şekillenen milliyetçiliğin günümüz dünyasında aynı tarzda sürmesinin koşullarının ortadan kalktığını vurguladı.

Klasik milliyetçiliğin artık “cemaat milliyetçiliği” şeklinde tezahür ettiğini belirten Kentel, bir devlet ideolojisi olarak seküler milliyetçiliğin gündelik yaşam ilişkileri içerisinde ne şekilde ortaya çıktığını somut örnekler üzerinden anlattı.

Osmanlı devletinin çöküş sürecinde Anadolu’yu keşfeden İttihatçıların temelini attığı seküler milliyetçi bakış açısının Türkiye örneğinde beraberinde kimlik sorunlarını koşulladığını kaydeden Kentel, seküler milliyetçiliğe muhalefet edenlerin de zamanla aynı yol ve yöntemleri esas alarak iktidar olma çabasına girdiklerini belirtti.

“Gelişmiş” olanın elitizminin ister istemez ötekileştirici sonuçlara yol açtığını söyleyen Ferhat Kentel, bunun “Beyaz adam-Kızılderili” ilişkisine benzer bir karakteri olduğunu ifade etti.

İzleyicilerin soru ve görüşleriyle devam eden söyleşinin sonunda Kentel, “Aslında kimlik diye bir şey yok. Sadece ‘mış gibi’ yapıyoruz” dedi.

Beraberce Derneği’nin düzenlediği Biz Bize Sohbetler, her ayın ikinci cumartesi günü saat 14.00’te dernek merkezinin toplantı salonunda yapılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.