Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri, 1. Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı / 18-20 Ekim İstanbul

Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri, 1. Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı / 18-20 Ekim İstanbul

Müzeler ve hafıza mekanlarının hem kolektif hafızayı şekillendirmede ve dönüştürmede, hem de kolektif geçmiş ve bugün hakkında ulaşılabilir bilgi üretmede önemli rolleri vardır. Toplumsal cinsiyet, cinsellik ve hafıza alanlarında son yıllardaki eleştirel bilgi üretimine ve feminist pedagojideki gelişmelere rağmen, birçok müze ve hafıza mekânı geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine eleştirel bakış açısı getirememekte, eşitsizlikleri ve toplumsal cinsiyete bağlı normları üretmeye devam etmektedir.

Alternatif bir hafıza kültürü ve hatırlama pratikleri geliştiren feminist pedagoji uygulamalarını tartışmak ve paylaşmak amacıyla düzenlenen Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri Konferansı, feminist müze pedagojisiyle çalışan kadın ve toplumsal cinsiyet müzeleri, barış müzeleri ve hafıza mekânlarını; farklı alanlardaki hak ihlalleri üzerine toplumsal cinsiyet bakış açısyla çalışan sivil toplum aktivistleri ve kurumlarını; ziyaretçi katılımı ve ziyaretçiler arasında diyalog oluşturulması üzerine düşünen ve yaratıcı pratikler geliştiren araştırmacıları, müze yöneticileri ve müze eğitimcilerini biraraya getiriyor.

Konferansta şu tür sorulara yanıt veren iyi örnekleri tartışma ve paylaşma fırsatı bulacağız:

  • Feminist pedagoji toplumsal hafızanın dönüşümünde nasıl bir rol oynamaktadır?
  • Ne tür yöntemler ve pratikler yeni hatırlama pratiklerini mümkün kılmaktadır?
  • Feminist kuram ve hareketin geliştirdiği kavramlar ve açtığı tartışmalar toplumsal hafıza alanına nasıl tercüme edilmekte, bu alanda ne tür yeni kavramlar ve tartışmalar hayat bulmaktadır?
  • Kadın ve toplumsal cinsiyet müzeleri diğer müze ve hafıza mekânlarından nasıl farklılaşmaktadırlar? Bu alana nasıl bir katkı sunmaktadırlar?
  • Müzelerde özellikle kadın ve toplumsal cinsiyet müzelerinde çatışma, toplumsal ve bireysel şiddet ve savaş suçlarını anlatmak için –şiddeti görselleştirmeyen– hangi yöntemler kullanılıyor?
  • Feminist pedagoji uygulanan toplumsal öğrenme alanlarında ziyaretçi katılımı ve ziyaretçilerinin kendi aralarındaki diyalog pratikte nasıl yaşam buluyor?

Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri Konferansı, 2016 yılında İstanbul Kadın Müzesi ve Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ortaklığıyla gerçekleşen Kadın Müzesi: Toplumsal Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan konferansı sürecinde müze politikaları ve müzelerde sunulan eğitim programlarına dair dile getirilen yeni soruların peşinden gitmeye ve bu soruları derinleştirmeye devam ediyor.

Uluslararası Kadın Müzeleri Birliği’nin (International Association of Women´s Museums, IAWM) yönetim kurulu, 2018 yılından itibaren her iki yılda bir, dünya kadın müzelerinden birisinin evsahipliğinde bir Asya ve Avrupa kadın müzeleri buluşması yapılması kararını almıştı. İstanbul Kadın Müzesi ve SU Gender; ilk Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı’nın evsahipliğini yapmaktan onur duyuyorlar.

İfşa etmeden?

Konferans için sergi

Konferans süresince İstanbul Kadın Müzesi tarafından hazırlanan İfşa etmeden? başlıklı sergi izlenebilir. Dünya kadın müzelerinin geçmiş sergilerinden örneklerin yer aldığı bu sergide, şiddet içeren bir tarih veya hafızanın nasıl şiddet fotoğrafları kullanılmadan hikâyeleştirilebileceği ve sergilenebileceği anlatılıyor.

İnsanların birbirine dokunabilmesini sağlayan, isyan ve umuda yeni anlamlar kazandıran, kalıcı semboller yaratan, ortak dil oluşturan hatırlama pratikleri için somut örnekler içeren bu sergi, aynı zamanda uygulamalı feminist müze pedagojisi için de bir örnek teşkil ediyor.

Katılımın ücretsiz olduğu konferansa kayıt için lütfen tıklayınız.

Daha geniş bilgi burada.

İletişim: feministpedagogy2018@gmail.com

Konferans dilleri Türkçe ve İngilizcedir. Simultane çeviri hizmeti vardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.