beraberce Derneği “Türkiye’de Hafıza Nasıl Çalışılır?” atölyesine çağırıyor

beraberce Derneği “Türkiye’de Hafıza Nasıl Çalışılır?” atölyesine çağırıyor

İstanbul’da 8 Aralık Cumartesi günü beraberce Derneği tarafından “Türkiye’de Hafıza Nasıl Çalışılır?” başlıklı bir deneyim paylaşımı atölyesi düzenlenecek.

beraberce Derneği’nin yürüttüğü “beraberce Değişim Programı: Hafıza Mekânları” projesi kapsamında Meksika’da bulunan Meksika Hafıza ve Tolerans Müzesi’nde gönüllü çalışmalar yürüten Ali Yıldırım’ın deneyim paylaşımını gerçekleştireceği atölyeye Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Leyla Neyzi de katılacak. beraberce Derneği’nden Ayşe Öktem’in moderatörlüğünde yürüyecek olan atölye, Beyoğlu’nda bulunan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 14.00-16.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Atölyenin duyuru metni şöyle:

Ait olduğumuz geniş tarihi nasıl anlarız? Bu tarihe ne anlamlar atfediyoruz ve hayatlarımızda ne gibi bir rolü var? Toplumların geçmişi ile ilişkilenirken kendi hikâyemize ne olur? Kimlik, koşul ve deneyimlerimiz hatırlama süreçlerini nasıl etkiler? Dünyadaki bir kişinin, olayın veya bir mekâna içkin yaşanmışlıkların korunması, aktarımı, temsili ele alınırken neler gözetilir? İnsan, sürekli devinim halindeki hafızayı eliyle, aklıyla ve kalbiyle bir mekânda, bir kitapta, bir sergide vs. dondururken neler yaşar? Hafıza mekânı yaratma girişimlerinin altındaki akademik biçimlenim, bireysel ve kolektif iletişim ile deneyimleme süreçlerini nasıl ele alır? Geçmişi hatırlarken geleceğe de söz söyleyen hafıza çalışmaları nasıl yaratılır?

Kent müzeleri, hafıza ve vicdan mekânları, karşı-anıtlar gibi mekânsallıkları, sözlü tarih, hafıza yürüyüşü gibi yöntemleri içine alan türlü hafıza çalışmalarının ekonomi-politiğinden etiğine, bir dizi konuda tartışmaya alan açabilecek başka sorular yukarıdaki sorulara eklemlenebilir.

Beraberce Değişim Programı’nın 2018 yılı katılımcılarından Ali Yıldırım, 2017 baharında katıldığı Ermenistan-Türkiye Diyalog ve Hafıza Yolculuğu gençlik atölyesi ile başlayan oradan Berlin’deki "Almanya 20. yy tarihiyle nasıl yüzleşiyor?" temalı geziye ve nihayetinde beraberce Derneği'nin Beraberce Değişim Programı kapsamında Meksika’daki Hafıza ve Tolerans Müzesi’ne uzanan deneyimlerinin ayrıntılı bir analizi çerçevesinde, yukarıdaki soruların yanıtlarını, Prof. Dr. Leyla Neyzi ile arayacak. Deneyim paylaşım atölyesinin moderatörlüğünü beraberce Derneği’nden Ayşe Öktem yapacak.

Günümüz Türkiye’sinde “hafıza” çalışmanın ne anlama geldiğini, nasıl olabileceğini, akademik yöntemlerin imkânlarını, zorluklarını ve yarattığı olasılıklar dünyasını konuşmaya ilgilenen herkesi -soruları ve hikâyeleriyle- bekliyoruz.

Kayıt linki:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmbopKVcF_2fw30kPCaUVFUo8E128GV7xKlchcij7O1ovy_g/viewform

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.